×

Хронограф у наручному годиннику: що це таке і для чого потрібен



Сучасні наручні годинники, як чоловічі, так і жіночі, можуть не тільки показувати час і служити автентичним аксесуаром, що підкреслює статус і стиль, але і виконувати безліч корисних функцій. Фахівці, втім, помічають, що купуючи годинник з додатковими циферблатами люди часто не звертають на них належної уваги, налаштовуючи лише час, дату і будильник, і довго ще не знають, що показує годинник хронограф.


Що таке хронограф у годиннику?

Хронограф у наручному годиннику можна назвати лічильником для точного вимірювання часу в секундах, хвилинах або навіть годинниках. На циферблаті також може відображатися дата (число, місяць, рік, день тижня або щось із цього вибірково, залежно від виробника), місячний календар або час іншого часового поясу.

 Деякі моделі мають додаткову тахіметричну шкалу, корисну і для вимірювання швидкості руху, і для виміру тиску і частоти пульсу і дихання.

 


Можливості годинника з хронографом та їх переваги

Головна перевага виміру часу за допомогою додаткових циферблатів – це висока точність відліку. Частота роботи середньостатистичного механізму становить 28800 vph (кількість вібрацій за шістдесят хвилин). Цей показник дозволяє легко визначити, наскільки точно секундомір відраховуватиме час: ділимо його на кількість секунд за годину (3 600) і отримуємо відповідь — 8. Це означає, що на одну секунду припадає 8 вібрацій механізму, і тимчасовий відрізок може бути визначений з точністю до 1/8 секунд. Як для механічного, так і для кварцового годинника це чудовий показник.

 Крім вимірювання відрізків часу та тахіметричної шкали, про яку йшлося вище, деякі пристрої можуть додатково мати телеметричну або логарифмічну шкалу, які будуть гідно оцінені фахівцями.

 У випадку, якщо стоїть питання про те, який хронограф кращий, експерти рекомендують віддати перевагу кварцовим, адже, на відміну від механічних, вони не лише обійдуться дешевше і при покупці, і під час обслуговування, а й найчастіше простіші у використанні та налаштуванні .


Види хронографів

Так, пристрої відрізняються не тільки точністю, типом шкали та її наявністю, а й принципом дії.

  1. Найпростіший хронограф найбільш популярний: його функція полягає лише в точному відліку часу з моменту запуску до моменту зупинки. На корпусі для цього є кнопки старту, фінішу та обнулення, часто деякі з них поєднані для зручності та економії місця.
  2. Підсумовуючий дозволяє запустити лічильник кілька разів після пауз, а наприкінці відображає загальну тривалість часових відрізків.
  3. Flyback – це можливість моментального перезапуску секундоміра. Натисканням однієї кнопки можна відразу повернути стрілку в початкове положення і почати новий відлік в той же момент; ця функція корисна там, де важлива не тільки точність, а й швидкість, наприклад в медицині або авіації (пілоти потребують швидкодії та точного відліку часу для проведення маневрів).
  4. Спліт вимірює час одночасно для двох дій, за умови, якщо вони розпочаті одночасно. Запуск відбувається синхронно, після чого зупинити можна лише один відлік, другий при цьому продовжуватиметься у звичайному режимі. Стане в нагоді цей вид годинника при змаганнях спортсменів, для пілотів, яким потрібно фіксувати тривалість різних операцій або витрату палива, і навіть у побутових умовах — наприклад, для приготування страв. Спліт-хронографи мають або дві секундні стрілки, або два окремі циферблати, і найчастіше застосовуються в годиннику класу люкс.


Як працює хронограф

Робота циферблатів відліку не пов'язана з основним механізмом стрілок, тому вони не впливають один на одного, дотримуючись граничної точності показань.

 Керується він за допомогою розташованих на корпусі кнопок - найчастіше їх кілька, але є моделі з однією мультифункціональною кнопкою. Чим більше функцій має пристрій, тим більшою кількістю кнопок воно може мати.

 Завдяки кнопкам на наручному годиннику можна запускати відлік і зупиняти його, обнулювати лічильник, скидаючи значення, ставити секундомір на паузу, перемикати активні циферблати і так далі. Більш докладно про те, як користуватися хронографом годинника, розказано в інструкції до конкретної моделі.

 За конструкцією механізму пристрою можуть бути двох видів: цілісні, тобто невід'ємна частина основного механізму, і модульні — вбудовані окремо від основного. Перший варіант економить місце всередині корпусу, роблячи його компактнішим, зате другий варіант простіше для обслуговування та заміни.

 Те, який хронограф вибрати виходячи з конструкції механізму, залежить тільки від вашого рішення, адже здебільшого вплив на роботу циферблатів цей момент не має.

 

Кому справді потрібний хронограф?

Звичайно, хронограф у наручному годиннику надає їм елегантності і може бути використаний просто як частина декору, проте є категорії людей, які користуються всіма його функціями без винятку.

 По-перше, це люди, які займаються професійним спортом, які відвідують тренажерний зал, басейн чи комплексні тренування. Вони відміряють час для вправ або тривалість підходів і за допомогою корисного аксесуара можуть стежити за прогресом.

 Наступна категорія: це пілоти, парашутисти і всі, хто пов'язаний з аеронавтикою, адже в цій галузі точний відлік часу неймовірно важливий.

 У мореплаванні та військовій справі також широко поширений годинник з лічильником часу; вони стануть у пригоді під час стрільби в тирі або управління власною яхтою, та й при використанні будь-якого іншого транспорту теж.

 На перший погляд те, як працює годинник хронограф, може здатися занадто складним або незрозумілим, проте якщо один раз розібратися в призначенні циферблатів і кнопок, цей пристрій обов'язково стане вам корисним, якщо ви захочете дізнатися, скільки часу у вас займає та чи інша дія, або дорога від точки до точки, та й у багатьох інших ситуаціях також.


Чи є недоліки у хронографів?

Як і в будь-якого іншого пристосування, у цього існує кілька негативних сторін, хоча, на щастя, всі вони не такі вже й серйозні і страшні.

 Головним мінусом наручного годинника з додатковими циферблатами є те, що їх механізм займає більше місця в корпусі, і тому він стає ширшим і товщим у порівнянні з більш простими аналогами, і, звичайно, трохи важчим.

 Інший недолік полягає в тому, що у разі поломки або попадання вологи всередину, ремонт обійдеться суттєво дорожче, ніж ремонт звичайних механізмів. Та й сам процес для майстра буде набагато складнішим, адже це мініатюрний механізм із великою кількістю складних деталей.

 Інших мінусів у годинника з додатковими функціями з моменту їх створення помічено не було, тому якщо ви вважаєте, що вони будуть вам корисні — сміливо можете купити наручний годинник з хронографом.

 Ми рекомендуємо вибирати перевірених виробників, тому що саме їхня продукція прослужить вам довго та якісно. Знайти такі варіанти за вигідними цінами ви можете на сайті магазину Lekos, де є не тільки чоловічий і жіночий годинник з хронографом, але і розумний годинник, дитячий, і годинник скелетони.